Odnawianie historycznego dworca kolejowego w Zduńskiej Woli: sukces samorządu województwa łódzkiego
Władze samorządowe województwa łódzkiego niedawno zakończyły prace renowacyjne na terenie Zduńskiej Woli. Szczególnie istotnym elementem odnowienia była renowacja zabytkowego dworca kolejowego z początków XX wieku, który teraz ponownie lśni w pełnym blasku i służy jako ośrodek kulturalny.
Około dekady temu, budynek dworca w Zduńskiej Woli został przekazany pod zarząd miasta. Plan remontu kompleksu był od samego początku rozważany przez samorząd, jednak finansowanie tego przedsięwzięcia było kilkakrotnie modyfikowane. Po pewnym czasie, projekt znalazł się w ramach unijnego „projektu przystankowego” dla województwa łódzkiego. Niestety, przetarg na wykonanie robót był wielokrotnie przesuwany ze względu na oferty, które przekraczały planowany budżet. W rezultacie całkowite zakończenie prac nastąpiło z opóźnieniem około czterech lat względem pierwotnych założeń.
Wydział Mediów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z entuzjazmem skomentował skończenie projektu: „Mieszkańcy Zduńskiej Woli w końcu mają dworzec kolejowy, który jest wizytówką miasta. Budynek cieszy oko od kilku miesięcy”. Do realizacji remontu przyczyniło się również UMWŁ, które przeznaczyło na ten cel fundusze unijne. Środki te pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 i wynosiły około 3 miliony złotych.
Podstawowym celem projektu było przywrócenie budynku do jego pierwotnego wyglądu z początku XX wieku. Obecnie można podziwiać oryginalną, czerwoną cegłę, która była dotąd ukryta pod warstwą tynku. Elewacja, która wcześniej miała szary kolor, teraz odzyskała swój pierwotny charakter. Jak podkreśla samorząd województwa, dworzec został również wyposażony w nowe okna, drzwi oraz dach.