Zabytki w Zduńskiej Woli
Wybierasz się w podróż do Zduńskiej Woli? Sprawdź jakie zabytki są warte uwagi.
Zduńska Wola położona jest w województwie łódzkim. Jest siedzibą powiatu i tworzy gminę miejską Zduńskiej Woli. Ponadto leży na Wysoczyźnie Łaskiej, w centrum Polski i około godziny drogi na zachód od Łodzi. Do niedawna nazywana była „Miastem tkaczy”. Wybierając się do miasta warto zwiedzić takie zabytki jak np.
Domy tkaczy – w XIX w. w mieście zamieszkało wielu tkaczy, którzy przybyli na tutejsze ziemie dzięki Stefanowi Prawdzic Złotnickiego. Ciekawostką jest, że w jednym z domków urodził się św. Maksymilian Kolbe. Aktualnie mieści się w nim muzeum. W innym domku możemy udać się do kawiarnii „Jurydyka”. Domy bez wątpienia wciąż są wizytówką miasta i pięknie je zdobią.
Zespół dawnej fabryki włókienniczej – budynek pochodzi z XX w. Jest pozostałością po głębokiej tradycji przemysłu włókienniczego.
Ratusz – aktualny symbol miasta, który został wybudowany w 2014 roku. Znajdują się w nim sale widowiskowe, kino oraz kawiarnie. Dawny ratusz został zburzony podczas II wojny światowej. Przez wiele lat w tym miejscu stał park.
Park Miejski – miejsce, w którym lubią przebywać mieszkańcy miasta. Znajdują się w nim pomniki przyrody, dwa stawy, place zabaw, a także siłownia.
Cmentarz Żydowski – jest on pozostałością po istnieniu na tutejszych ziemiach kultury żydowskiej. Do tego miejsca co roku udają się wycieczki izraelskiej młodzieży.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Sanktuarium św. Maksymiliana – budowla powstała w 1872 – 1891 roku na miejscu drewnianego kościoła. Inicjatorem budowy świątyni był Ignacy Kolbe. Od 2009 roku określana jest bazyliką mniejszą. Odwiedzając świątynię należy zwrócić uwagę na marmurowy ołtarz z XVII wieku, który został sprowadzony z katedry włocławskiej.
Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola – muzeum historyczne znajduje się w pałacyku miejskim i zostało utworzone w 1994 roku. Znajdują się w nim zbiory przedstawiające dzieje miasta. W muzeum występuje biblioteka regionalna. Ponadto można udać się na wyprawę po muzeum z przewodnikiem. Wstęp do muzeum jest płatny.
Zbór Kościoła Chrześcijan Batystów w Zduńskiej Woli – utworzony w 1885 roku. W latach 1901‒1902 na potrzeby zboru wzniesiono neogotycki kościół. Obecnie obiekt obok funkcji religijnych, sprawuje także drugą rolę związaną z organizacją wystaw artystycznych.
Dworek Złotnickich – pałacyk znajdujący się w samym centrum miasta w otoczeniu parku. Jego nazwa związana jest z założycielem miasta, czyli Stefanem Złotnickim. Aktualnie znajduje się w nim Urząd Miasta.
Droga Krzyżowa przy ulicy Kościelnej – została rozmieszczona przy ośrodku Pamięci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Odzwierciedla czternastą drogę Jezusa Chrystusa. Na drodze krzyżowej znajdują się rzeźby o monumentalnych rozmiarach wykonane z żywicy.
Ciuchcia – czyli parowóz Px48. To urocza wizytówka miasta znajdująca się w skansenie lokomotyw.
Ponadto warto pogłębić wiedzę i zainteresować się takimi zabytkami jak:
Kościół ewangelicko-augsburski, Kaplica braci morawskich, dawna plebania ewangelicko-augsburska, budynek liceum sztuk plastycznych, pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik Jana Pawła II, pomnik św. Maksymiliana Marii Kolbego, tablica poświęcona pisarzowi Januszowi Teodorowi Dybowskiemu, pomnik Żołnierzy Wyklętych Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, popiersie Mikołaja Kopernika przed Szkołą Podstawową nr 6, tablica upamiętniająca Ignacego Boernera, tablica pamiątkowa poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce, tablica ku czci Stefana Prawdzic Złotnickiego, pomnik poległych w walce w obronie ojczyzny.