Czy znasz historię miasta Zduńska Wola?
Uchylamy rąbka tajemnicy „Miasta Tkaczy” i majstrów sukienniczych.
Nasze miasto posiada bardzo długą i bogatą historię. Pierwszą wzmiankę na temat naszej miejscowości znaleziono pośród dokumentów pochodzących z 1394 roku. Chodzi o „Teki Pstrokońskiego”. Zduńska Wola otrzymała prawa miejskie 25 października 1825 roku. Niegdyś nasza miejscowość należała do powiatu Szadkowskiego, obwodu sieradzkiego województwa kaliskiego. Założycielem Zduńskiej Woli był dziedzic Stefan Prawdzic – Złotnicki.
W dawnych czasach przez nasze miasto przebiegał szlak handlowy kalisko – piotrkowski. Dzięki temu nasza miejscowość pełniła funkcję czołowego ośrodka dóbr szlacheckich. Według zapisów historycznych przypuszczalnie około XVIII wieku wszelkie dobra trafiły w posiadanie rodziny Złotnickich. Miejscowość regularnie była odwiedzana przez najróżniejszych kupców.
Duzy wpływ na rozwój naszej miejscowości mieli napływający do niej w coraz większych grupach śląscy tkacze. Do Zduńskiej Woli przybywali także tkacze pochodzący z Niemiec oraz Czech. Wraz z ich pojawieniem się rozwinął się przemysł dziewiarski. W 1824 roku w naszej osadzie istniało 125 warsztatów, w których pracowali majstrowie sukienniczy. W tym samym roku odnotowano liczbę ludności wynoszącą 1400 mieszkańców.
Wzloty i upadki miasta…
Zaledwie trzy lata później, w 1827 roku liczba ludności wynosiła 2758 mieszkańców. Miasto zaczęło budować murowane budynki, a ludzie zaczęli osadzać się również w pobliskich ówcześnie istniejących wsiach – np. Kawęczynek. Największy rozwój miasta przypada na XIX wiek oraz XX wiek. W 1909 roku w naszym mieście istniało około 50 zakładów przemysłowych, z czego znaczna większość działała w przemyśle włókienniczym.
Do wybuchu I wojny światowej miasto rozwijało się w intensywnym tempie. Powstała linia kolejowa łącząca Łódź z Kaliszem, browar, szkoły, szpitale, kościoły. Niestety złowrogie żniwo wojny światowej dotknęło również Zduńską Wolę. Ludność w mieście znacząco spadła. Lokalne społeczeństwo zaczęło się odbudowywać dopiero po odzyskaniu niepodległości. Wówczas zaczęła rozwijać się również branża maszynowa, metalowa, rzeźnia, młyny, ochotnicza straż pożarna.
Miasto doskonale poradziło sobie z odbudową. Zduńska Wola była największym miastem na zachodzie w obszarze województwa łódzkiego, chwilę przed wybuchem II wojny światowej. W okresie wojennym duża część ludności żydowskiej zamieszkującej nasze rejony została wymordowana. Po wojnie do miasta napłynęli nowi osadnicy. Miasto już nigdy nie było takie samo. Lata 80. XX wieku to czas budowy nowych osiedli.